Hatay Salçası

Anasayfa / Hatay Salçası

Hatay Salçası

Hatay Salçası


Türk mutfağının en çok tercih edilen ürünlerinden birisi salçadır. Neredeyse her yemek içinde kullanılır. Hem yemeğe renk verir hem de tadına inanılmaz bir lezzet katar. Doğal olarak üretilmiş olan ve organik salçalar her zaman daha çok ilgi görmektedir. Hatay salçası bunlardan birisidir. Özel bir biçimde hazırlanan ürün, çok rahatsız etmeyen acısıyla dikkat çekiyor.


Hangi Tip Biberler Kullanılıyor?


Hatay salçası yapımı sırasında kullanılan biberlerin oldukça özel olduğunu söylemek lazım. Bizzat Hatay'da yetişmiş olanlar özenli bir biçimde toplanır. Ancak her biberin salça için uygun olmadığını belirtmek gerekiyor. Hem lezzet hem de rengin güzel olması amacıyla kapya olarak bilinen biberler tercih edilir. Etli olan türleri kullanılır. Böylelikle başarılı bir sonuç elde edilir.


Hatay Salçası Nasıl Yapılıyor?


Hatay salçası yapılırken, fabrikamızda yer alan son teknoloji ürünler tercih ediliyor. Tarladan toplanan biberler ilk olarak çok iyi bir biçimde yıkanıyor. Bunun ardından ise ürün ikiye ayrılıyor. Sap kısmının ve tohumlarının temizlenmesi ile süreç devam ediyor. Paslanmama özelliğine sahip olan özel tencerelerimizde bu işlemi gerçekleştirmeyiz. Maksimum olarak 45 dakikalık bir süre yeterli olacaktır. Biberlerin sağlıklı bir biçimde yumuşaması sağlanır. Daha sonra süzgeç aşaması vardır. Buradan geçirilen biberler hemen sonrasında püre olarak başka bir yere alınır. İçine belli miktarda tuz katılmaktadır. Kaya tuzu kullanarak bu aşmayı geçiyoruz. Kurutularak en son işlemlere devam edilmektedir.


Hatay Salçası Nerelerde Kullanılır?


Hatay salçası kullanım alanı son derece geniştir. Bu çerçevede özellikle sabah kahvaltılarının vazgeçilmezleri arasına girmeyi başarmıştır. Ekmeğe sürülerek tüketilmesi mümkündür. Renginin koyu kırmızı olması, ev hanımlarının yemeklerde bunu tercih etmesini sağlar. Her türlü yemeğin içine koyulabilir. Bunun yanı sıra birçok kişi sos yapmak için yine bu salçadan yana seçim yapmaktadır. Görüldüğü üzere kullanım yerleri dar değildir.


Hatay Salçası Nerede Korunmalıdır?


Hatay salçası, kolay kolay bozulmamasıyla bilinmektedir. Bunu saklayabilmek ve muhafaza edebilmek adına mutlaka soğu bir yer seçilmelidir. Buzdolabınıza koyabilirsiniz. Kullanım sonrasında mutlaka ağız kısmını çok sıkı bir biçimde kapatın. Çünkü içine havanın girmesi, olumsuz birtakım sonuçlara neden olabilmektedir. 


Hatay Salçası Nasıl Faydalar Sağlar?


Biber salçasının sağlamış olduğu faydalar şöyledir;

  • Biber salçası, birçok insanın yaşamış olduğu mide ekşimesi sorununun ortadan kaldırılması yönünde büyük avantaj sağlar.
  • Ter salgılanması, insan sağlığı için önemlidir. Bunu Hatay salçası tüketerek sağlamanız oldukça kolaydır. 
  • Boğaz bölgesinde ortaya çıkan ağrıların giderilmesinde yine bu ürünün birçok faydası vardır.
  • Kolesterol olarak bilinen ve genellikle kalp, damar hastalıklarına davetiye çıkaran değerlerin düşürülmesi, biber salçasıyla çok zor değildir. 
  • Buna ek olarak baş ağrısının giderildiğini de hemen eklemek lazım. 
  • Ayrıca ishal sorunuyla mücadele konusunda birçok uzman, biber salçasının tüketilmesini önermektedir. 
  • Bu açıdan bakıldığı zaman Hatay salçası salt yemeklerde tat veren bir ürün değil, bundan çok daha fazlasını ifade etmektedir.


Hatay Salçası Üretim Aşamasında Hijyen


Hatay salçası üretimini son derece başarılı bir biçimde yapan Barak Gıda olarak, her türlü hijyen koşullarına azami olarak uyum göstermekteyiz. Bunun için firmamız, sürekli temizlik yaparak hem kullanılan ürünleri hem de üretim aşamasındaki materyalleri steril bir hale getirmektedir. Personelimiz tüm süreç boyunca özel tasarlanmış kıyafet ve eldivenlerle işlerini yaparlar. Bunun yanı sıra tercih ettiğimiz biberlerin tümü, organik tohumlardan yetiştirilmiştir. Böylelikle insan sağlığını tehdit edebilecek durumların ortaya çıkması engellenmiştir.