Gaziantep Salçası

Anasayfa / Gaziantep Salçası

Gaziantep Salçası

Gaziantep Salçası


Türk kültürüne ait bir ürün olan salça, ülkemizde birçok kişi tarafından kullanılıyor. Sağlığa olan olumlu katkılarının yanı sıra yemeğe vermiş olduğu renk sayesinde de çok popüler. Özellikle ülkemizin güneyinde yer alan bazı kentlerde üretilen salçalar ise gerek lezzeti gerek görünümünden dolayı çok popüler. Gaziantep salçası da bunlardan birisi. Özel bir şekilde yörede toplanan ürünler kullanılarak üretilmekte.


Gaziantep Salçası Nedir?


Türkiye'nin en zengin mutfaklarından birisi olarak Gaziantep mutfağı, bu ününü biraz da salçasına borçlu. Kebaptan daha farklı yemek türlerine kadar çok değişik tatların ortaya çıkması aşamasında, her daim Gaziantep salçası kullanılıyor. Sadece o bölgede özel bir biçimde yetiştirilmekte. Bundan dolayı sıradan biber salçalarından ayrılıyor. Acı olan tat, aynı zamanda lezzetin bir diğer ismi. Çünkü dilde kalıcı bir iz bırakmıyor. Bunu tatlı bir acı olarak tanımlamak mümkün. Firma olarak sadece kentin kırsal bölgesinden toplamış olduğumuz özel Gaziantep biberlerini kullanıyoruz


Gaziantep Salçası Nasıl Üretilir?


Gaziantep salçası üretimini şu şekilde yapmaktayız;

  • Geniş ve oldukça büyük bir alan üzerine kurulmuş olan fabrikamızın mal kabulü alanına gelen biberler, burada yeniden gözden geçirilir.
  • Salça üretimi için uygun olmayan soluk renkli, etsiz biberler atılır.
  • Geriye kalanlar ise artık ikinci aşama olan yıkamaya alınır. Uzun bir süre boyunca, ürünün özelliğini muhafaza edecek şekilde yıkama gerçekleştirilir.
  • İkiye bölünen kırmızı biberlerin tohum kısmı temizlenir. Bir tohum bile kalmayacak şekilde bu işlem sürdürülür.
  • Sap kısmı koparılır ve atılır.
  • Daha sonra buradan alınan biberlerin, zarları soyulmaktadır. 
  • Başarılı bir şekilde süzgeçten geçirilir. Geriye sadece püresi kalır.
  • Ardından özel bir şekilde tasarlanmış olan kavanozlara koyulur.


Gaziantep Salçası Nerelerde Kullanılır?


Yemeklerinizde bu ürünü istediğini gibi kullanabilirsiniz. Kısır ya da evde çiğköfte yapan kişiler için harika bir deneyim olacaktır. Domates salçasıyla beraber karıştırılarak yemek içine eklenebilir. Biber salçası aynı zamanda sos özelliği de taşımaktadır. Bunu yağda kızdırdıktan sonra sıvı hale getirebiliyorsunuz. Sonrasında yemeklerinizin üstüne sos olarak dökebilirsiniz.


Gaziantep Salçasının Faydaları Nelerdir?


Gaziantep salçası, özellikle mide rahatsızlıklardan dolayı yakınan kişiler için tam bir doğal tedavi yöntemidir. Ekşime problemine çözüm sağlar. Ülseri tedavi eder. Bunun yanı sıra gastriti önleme gibi son derece dikkat çekici bir özelliği vardır. Her türlü boğaz ağrısı, biber salçası sayesinde ortadan kaybolabilir. Ter salgılanmasını hızlı ve daha iyi bir hale getirir. Böylelikle vücutta birikmiş olan toksinlerin atılması sağlanır. Baş ağrısı için birebirdir. İshali kısa süre içinde keser. 


Gaziantep Salçası Organik mi?


Son yıllarda kimyasalların tarıma girmesiyle beraber birçok kişi bundan uzak durmak istiyor. Zararlı maddelerin insan sağlığında yaratacağı olası tahribatın önüne geçebilmek için üretim aşamasında hiçbir zaman inorganik biberler kullanmıyoruz. Hepsi, yerli ve kaliteli tohumla üretilmekte. Gaziantep salçası aynı zamanda kimyasal, zararlı madde içermez. Böylelikle güvenli bir biçimde tüketebilirsiniz.


Gaziantep Salçası Satın Alın


Gaziantep salçası satın alma işlemini çok hızlı bir biçimde resmi sitemiz üzerinden yapabilirsiniz. Bu noktada birden fazla opsiyon sunuyoruz. Özel cam kavanozların içinde yer alan salçalar, el değmeden hazırlanmıştır. Hijyen ve temizlik kuralları göz önünde bulundurulmuştur. Kavanozların ağzı dikkatli bir biçimde kapatıldığından, Türkiye'nin tüm vilayetlerine satış yapılabilmektedir. Özlediğiniz lezzete kavuşabilmek için hemen siparişinizi verin. Ürün kısa sürede, korunaklı olan kavanozu içinde size gönderilecektir.