Domates Salçası

Anasayfa / Domates Salçası

Domates Salçası

Sofralarımızdan eksik etmediğimiz domates, özel bazı işlemlerden geçerek salça halini alır. En basit tabiriyle; domatesin belli yöntemlerle bulamaç haline getirilmesi demektir. Çok sık tercih edilir. Çünkü yemeklerin büyük bir bölümünde kullanılır. Hem tadını daha güzel hale getirir hem de ona canlı bir görünüm sağlar. Önemli olan ise üretim aşamasından önce seçilecek olan üründür. Yani kendi mevsiminde toplanmış, organik bir şekilde yetiştirilmiş, rengi koyu olanların arasından seçilmelidir. Domates salçası, sahip olduğu lezzet ile yemeklere daha değişik ve aynı zamanda onlarla uyumlu bir tat katar.

 

Salça Üretim Aşamaları Nelerdir?

 

Domates salçası günümüzde, son teknolojik sistemlerle üretilmektedir. Çok da hızlı olmayan bir süreç söz konusudur. Bu çerçevede ilk olarak pulp adı verilen nektarın üretilmesi gerekmektedir. Ardından bunun konsantre hale getirilmesi şarttır. Son olarak ise elde edilmiş olan salça, özel olarak hazırlanmış ambalajların içerisine konulur.

 

Olgunlaşmış Domatesler Seçilmelidir.

 

Domates salçası üretimine başlamadan önce olgunlaşmış, yeteri kadar kırmızılaşmış olanlarının seçilmesi çok önemlidir. Çünkü yeşil ya da renksiz olanlar hem tatsızdır hem de yemeğe istenilen rengi verme konusunda çok da işlevsel değildir. Günümüzde üretim yapan tesisler, genellikle domatesin yetişmiş olduğu alanların hemen yanı başında kurulmuştur. Buna ek olarak domatesin et kısmının kızarmış olması şarttır. Kuru madde oranının yüksek olması da gerekmektedir.

 

Domatesler Yıkanır

 

Üretim aşamasında domateslerin yıkanması yapılan ilk şeydir. Bu noktada bol su kullanılır. Üzerinde hiçbir şekilde yabancı maddenin kalmamasına dikkat edilir. Bunun için üretilmiş olan özel cihazlar vardır. Ürüne zarar vermeyecek şekilde işlemi tamamlar. Ardından diğer aşamaya geçilir.

 

Domatesler Ayıklanmalıdır

 

Toplanan domateslerin yıkanmasından sonra bunların ayıklanması aşamasına geçilir. Her ne kadar dikkatli bir şekilde domatesler üretim tesisine getirilse de aralarında salça için uygun olmayanlar kalabilmektedir. Kırmızılığı yetersiz olanlar elenir. Tam olgunlaşmamışları da salça için kullanılmaz. Böylelikle hangi domateslerin kullanılacağı belirlenmiş olacaktır.

 

Domatesten Pulp Elde Edilir

 

Domates salçası üretiminde diğer aşama ise pulp olarak tanımlanmış nektar ya da suyun elde edilmesidir. Bunun için ilk olarak ürünlerin parçalanması gerekmektedir. Bu işlemler çok dikkatli bir şekilde yapılır. Parçalama sonrasında bunların mutlaka ısıtılması şarttır. Organik üretim yapan tesislerde genellikle güneş ışığından faydalanılır. Bunun yanı sıra fırınlarda ısıtma işlemi de tercih edilebilmektedir.

Süreç içerisinde domatesin çekirdeklerinin ayıklanması şarttır. Bunun için de özel cihazlar kullanılır. Çekirdeklerin de gitmesiyle beraber yeniden bir ısıtma evresi vardır. Bu şekilde pulp ortaya çıkar. Artık ambalajlanma aşamasına geçilmektedir. Genellikle kavanozlara koyulur. Bunun nedeni ise ürünün ömrünü uzatmaktır. Hava almayacak şekilde kapatılır. Böylelikle kullanıma hazır bir hale gelmiştir. Domates salçasının saklanması ve korunması önemlidir. Kapağının açılmasından sonra bunun mutlaka buzdolabında muhafaza edilmesi gerekmektedir. Böylelikle bozulmalara karşı bir önlem almış olursunuz.

 

Domates Salçası Nerelerde Kullanılır?

 

Domates salçası kullanım alanı çok geniş olan bir üründür. Bunları şöyle ifade edebiliriz;

  • Birçok ev hanımı bu ürünle, en güzel yemeklerini yapar. Salça sadece tat verdiği için tercih edilmez. Aynı zamanda sahip olduğu koyu renk sayesinde, yemeğin daha güzel görünmesini sağlar.
  • Kahvaltıda salça tüketmek eski bir Türk alışkanlığıdır. Domates salçasını ekmeğe sürerek yemek, farklı bir gelenek olarak tanımlanır.
  • Domates salçasından rahatlıkla sos edilebilir. Yağda kızdırıldıktan sonra içine baharat katılarak bazı yemeklerin üzerine dökülür.
  • Görüldüğü üzere son derece farklı amaçlarla kullanılması mümkündür.

 

Domates Salçasının Faydaları Nelerdir?

 

Domates salçası, insan sağlığı üzerinde birçok farklı olumlu etki yaratmaktadır. Değişik faydaları söz konusudur. Bunların başında ise likopen ihtiyacının karşılanması gelmektedir. Likopen; sadece doğal bazı ürünlerde yer alan bir maddedir. Belli dönemlerde insan vücudunun bunu alması gerekmektedir. Çünkü başta kanser olmak üzere birçok farklı olumsuz duruma karşı koruma sağlar. Yapılan araştırmalar bu maddenin en fazla yer aldığı ürünün domates ve dolayısıyla domates salçası olduğunu kanıtlamıştır. Böylelikle sağlıklı bir yaşam çerçevesinde büyük avantaj kazanabilirsiniz. Likopenin bir diğer özelliği ise prostat gibi erkekleri zorlayan rahatsızlığı ötelemesidir. Bundan dolayı domates salçasını daha çok tüketmek her zaman tavsiye edilir. Bunun yanı sıra ürün, damak tadınıza farklı bir lezzet getirir.

Domates Salçası 


% 100 organik olan Barak gıda domates salçası, Türkiye’nin en iyi tarlalarından en tatlı domateslerin üretim tesisimize getirilerek üretimi yapılmaktadır. Ürünlerimiz sağlık koşullarına uygun, steril ve hijyenik bir ortamda üretilerek, sofralarınızda gönül rahatlığıyla kullanabileceğiniz lezzetlerimiz arasında yer almaktadır. Doğal ve lezzetli domates salçalarımız için sitemiz üzerinden sipariş verebilirsiniz. 


Doğal Domates Salçası Yapımı 


Yemeklerinizde kullanabileceğiniz lezzetinden hiçbir şey kaybetmeyen domateslerin, salça üretiminde de kullanılması için sağlıklı sebzeleri tesisimize getirerek, kabuklarından ve çekirdeklerinden arındırırız. Bu işlemi salça ustası personelimiz steril bir ortamda gerçekleştirerek, salça için kullanılacak domateslerin çürük ve ezik olanlarını işleme almadan önce ayıklanmasını sağlayacaktır. Ezik ve çürük domatesler ayıklandıktan sonra, ürünler tek tek soyulur, çekirdekleri çıkartılır ve kurutulmak üzere korumalı steril tepsilere yerleştirilir. 


% 100 organik bir şekilde yapılan ev yapımı domates salçalarımız, içinde kimyasal ya da koruma maddeleri kullanılmadan uzun süre raflarınızda yer almak için paketleme ve ambalajlama işlemi yapılması için, paketleme alanına alınır. 


Domates Salçası Paketleme İşlemimiz 


Domates salçası üretiminin püf noktalarından biri olan kurutma işleminden sonra, salçalar steril bir ortamda paketlenecektir. Bunun için kullandığımız sağlık onaylı paketleme ambalajları, salçaların raf ömrünü uzatarak kullanımınızın daha uzun sürmesine olanak tanıyacaktır. 
Temizlik ve hijyen kurallarına dikkat eden firmamız, domates salçasının en lezzetli halini sofralarınızla buluşturarak, paketleme işlemini havasız bir şekilde yapmaktadır. Havasız paketleme yöntemi sayesinde, salçalar uzun süre açılmadan bekletilebilir ve tazeliklerinden hiçbir şey kaybetmeden kullanabileceğin kıvamda olmaya devam eder. 


Domates Salçası Toplu Satış 


Yemekhanelerde ve otel mutfaklarında kullanabileceğiniz domates salçası ürünlerimiz, kullanımı kolay, lezzeti ve kıvamı yerinde ürünlerimiz arasında yer almaktadır. Salçalarımızla tanışmak için ürünlerimizin toplu alımlarını sitemiz üzerinden sipariş ederek, kiloluk domates salçası siparişi verebilirsiniz. 
Türk mutfağının bu geleneksel lezzetiyle tanışmak için Barak gıdanın, domates ve biber salçalarının lezzetine doyamayacak, sizinle birlikte müşterilerinizin de bizi tercih etmesini sağlayabilirsiniz. Organik domates salçası ürünlerimiz için siz de bizimle iletişime geçerek, ürünlerimizin sofralarınızda yer almasını sağlayabilirsiniz. 


Domates Salçası Satın Al 


Barak gıda sitemiz üzerinden bireysel ve toplu alımlar için siparişlerinizi verebilir, toplu alımlarda indirimli ürünlerimizden yararlanabilirsiniz. Organik domates salçası ürünlerimiz, lezzetinden hiçbir şey kaybetmeden kısa zamanda sizlerle buluşacaktır. 
Steril bir ortamda hazırlanan ürünlerimiz, hijyen ve temizlik kurallarına uyarak, mutfaklarınızda gönül rahatlığıyla kullanabileceğiniz ürünlerimiz arasında yer alır. Barak gıdanın organik salçalarını keşfetmek için siz de Türk mutfağının geleneksel yöntemleriyle hazırlanmış olan domates salçası ürünlerimizi anında sipariş edebilir, sitemiz üzerinden satın alma seçeneklerine bakarak istediğiniz kilogramda salçalarımızdan alabilirsiniz. 


Domates Salçası Kargo Seçeneklerimiz 


Hemen sipariş verebileceğiniz domates salçası ürünlerimiz, lezzetiyle mutfaklarınızda yer almak için sizi bekliyor. Sipariş ettiğiniz kiloluk salça ürünlerimiz, kısa zamanda adresinize gönderilerek, mutfağınızdaki yemeklerinize katkıda bulunacaktır. Domatesin tazeliğinden ödün vermeden hazırlanmış olan domates salçası ürünlerimizi, kıvamı ve lezzeti yerinde bir şekilde sizlere kargo imkanı sunmaktadır. Kaliteli ve doğal salça ürünlerimiz için Barak gıda sipariş seçeneklerinden, adresinizi yazarak, sipariş ettiğiniz salçaların adresinize gelmesini sağlayabilirsiniz. 


% 100 Organik Domates Salçası 


% 100 doğal ve organik olan domates salçası ürünlerimiz, kıvamı ve lezzeti yerinde, mutfağınızda gönül rahatlığıyla kullanabileceğiniz ürünlerimiz arasında yer almaktadır. Steril bir ortamda, taze domateslerle üretilen doğal domates salçalarımız için sitemizden sipariş seçeneklerini inceleyebilir, istediğiniz ürünlerimizi kilogram seçeneklerine göre seçebilirsiniz. Gaziantep’ten Türkiye’nin her yerine domatesin en lezzetli halini gönderdiğimiz tesisimiz, sizler için sağlıklı ürünler üretmektedir. 

 

 

HEMEN SİPARİŞ VER.