Biber Salçası

Anasayfa / Biber Salçası

Biber Salçası

Biber salçası, genellikle acımsı bir tada sahip olan ve özel olarak yetiştirilmiş kırmızı biberden üretilen bir lezzet kaynağıdır. Yemeklerde kullanımı mümkündür. İçerisinde katkı maddesinin ve insan sağlığını olumsuz etkileyecek minerallerin olmaması en dikkat çekici özelliğidir. Tamamen doğadan toplanmış biberlerin, birtakım aşamalardan geçmesiyle soframıza kadar gelir.

 

Biber Salçasında Hangi Tür Biberler Kullanılır?

 

Biber salçası yapımında kullanılacak olan ürüne dair şunları söylemek gerekiyor;

 • Kapya biberi, biber salçasında öne çıkan bir türdür.
 • Rengi kırmızıdır.
 • Yeşil olana göre biraz daha büyüktür.
 • Bunun yanı sıra tadının çok acı olmadığını da hemen eklemek gerekiyor.
 • Bol etli olması, salça yapımında avantaj sağlar.
 • Türkiye'nin birçok yerinde yetişir.
 • Özellikle organik olanları seçildiği zaman lezzet daha iyi bir hal alır.
 • Ayrıca kendi yetiştiği mevsiminde toplanılması ve o süreç içerisinde üretilmesi gerekmektedir.
 • İsteğe göre acı bir tat verebilmek için daha farklı ancak tatlı olmayanları da kullanmak mümkündür.

 

Biber Salçası Nasıl Yapılır?

 

Biber salçası üretim aşaması şöyledir;

 • Kırmızı biberler ilk olarak çok dikkatli bir şekilde yıkanmalıdır. Üzerinde hiçbir şekilde toz, toprak ya da yabancı maddenin kalmaması gerekmektedir.
 • Ardından bunları ikiye ayırmak adına ortadan kesilir.
 • Sonrasında içindeki tohumlar alınır ve sap kısmı da koparılır.
 • Biber Bu şekilde bir süre sıcak havada bekletilir.
 • Böylelikle biberler yumuşar.
 • Süzgeçten geçirilir ve zar kısmı soyulur.
 • Ardından püre haline getirilir. 
 • Sonrasında ise gerektiği kadar tuz ilave edilir.
 • Sonra 40 derece güneşli ve nemsiz ortamda 4 gğn boyunca her yarım saatte bir kere karıştırılarak 10 kilo biberden 1 kilo salçaelde edilir. 
 • Bu noktada genellikle tahtadan yapılmış bir kaşık kullanılarak karıştırılır.

 

Biber Salçası Nerelerde Kullanılır?

 

Yemeklerinize güzel bir lezzet katmak adına biber salçası kullanımını gerçekleştirebilirsiniz. Her türlü yemekte tercih edilebilir. Bunun yanı sıra birçok kişinin, özellikle daha kırmızı renge sahip bir sos elde etmek adına biber salçasına yöneldiğini görmekteyiz. Aynı zamanda kahvaltı masasında da bulunabilir. Ekmeğin üzerine sürülen organik biber salçası, ağzınızda farklı ve leziz bir tat bırakacaktır.

 

Biber Salçasının Muhafazası Nasıl Olur?

 

Biber salçası çok kolay bir şekilde bozulmamasıyla bilinir. Ancak buna rağmen dikkatli olmak ve onu soğuk bir yerde saklamak en önemli kriter olarak karşımıza çıkar. Bu noktada buzdolabı tercihi yapılmalıdır. Ağzı kapalı olan biber salçası, burada uzun bir süre boyunca ilk günkü özelliklerini muhafaza edebilmektedir.

 

Biber Salçasının Faydaları Nelerdir?

 

 • Biber salçası, iştahı arttırmak için kullanılabilir.
 • Vücutta zaman zaman problem yaratan kolesterolü düşürür.
 • İltihap durumlarıyla başarılı bir şekilde mücadele eder.
 • Damarlarda oluşmuş olan tıkanıkların giderilmesi noktasında fayda sağlar.
 • Üşütme ya da soğuk algınlığı gibi durumlara karşı göstermiş olduğu etkisi kanıtlanmıştır.
 • Baş ağrılarını kesebilmektedir.
 • İshal yaşayan kişilerin biber salçasını tükettikten sonra bu problemden kurtulduğu gözlemlenmiştir.
 • Boğaz ağrılarını giderici özelliği vardır.
 • Midede ortaya çıkan ekşimeye son verir.
 • Hem ülser hem de gastrit gibi oldukça ciddi ve rahatsızlık verici sorunların tedavisinde kullanılır.
 • Ter salgılanmasını arttırır.
 • Bunun yanı sıra sağlamış olduğu en büyük fayda kanseri önleyebilmesidir. Bundan dolayı birçok uzman, gün içerisinde belli miktarlarda biber salçasının tüketilmesini her zaman önerirler.

 

Biber Salçasının Özellikleri Nelerdir?

 

Biber salçası, yemeklerde kullanılır. Domates salçasından en büyük farkı ise renginin daha kırmızı olmasıdır. Bunun yanı sıra acı olan türleri de vardır. Bu yüzden orijinal bir lezzet sağlar. Aynı zamanda keskin kokulu olduğundan, güzel bir aromanın ortaya çıkmasına neden olur.

 

Biber Salçası Organik mi Olmalı?

 

Piyasada birçok farklı biber salçası satılsa da bunların arasından organik olanların seçilmesi her zaman size avantaj sağlayacaktır. Firma olarak ürettiğimiz tüm biber salçalarında buna dikkat edilmiştir. Hormonlu, kimyasal madde içeren, tohumu zararlı olan biberler kullanılmadan, tamamen doğal olanlardan yana bir üretim gerçekleştirilmiştir.

 

HEMEN SİPARİŞ VER.

 

Biber Salçası

 
Türkiye’nin en lezzetli ev yapımı biber salçası, en taze mahsullerden ve steril bir üretim tesisinden geçerek sofralarınızda yerini almaktadır. Biber salçasının lezzetli bir kıvama gelmesinin püf noktalarından biri onu üretirken çürüklerinden ve çekirdeklerinden ayırarak, saf ve etli kısmının güneşin katkısıyla kurutulmasını sağlamaktır. Sofralarımızda yerini alan salçaların, sizlerle buluşması için yıllardır bu alanda hizmet veren Barak Gıda lezzetiyle siz de tanışabilirsiniz. 


Biber Salçası Yapımı 


Acı ve tatlı biber salçası üretimi için kurduğumuz tesisi imkanlarından biri salça yapımında kullanacağımız makinelerin hijyen ve sağlık kurallarına uygun olmasıdır. Salça yapımını Osmanlı geleneklerinden yola çıkarak, her bir tarifine ve uygulamasına dikkat ederek yapar, mutfaklarınızda kullanabileceğiniz lezzetli bir kıvama getiririz. 


Öncelikle biberlerin saplarından arındırılması, tohumlarının çıkartılması gerekmektedir. Bunun için personelimiz biberleri tek tek kontrol ederek, çürüklerin ve ezik biberlerin salça işleminde kullanılmamasına özen gösterir. Daha sonra biberler acı ve tatlı olanlarına göre ayrı işlem alanlarına alınır, doğranır ve kurutulmaya bırakılır. Güneşte kurutularak, lezzetli bir kıvama getirilir. 


Biber Salçası Ambalajlama 


Salça işlemi yapıldıktan sonra, salçaların kalite ve temizlik testleri yapılarak kilogramlarına göre ambalajlama işlemi yapılacaktır. Konserve ve cam kavanoz paketlemeleri yapılacak şekilde, ambalaj alanına getirilerek, havasız bir şekilde bidonlara, tenekelere ve kavanozlara yerleştirilir. 
Bu işlem sırasında el değmeden hazırlanması için özel makinelerimizle havasız bir şekilde salçalar paketlere dökülür, sıkı bir şekilde kapatılır ve tüketiciyle buluşmak için ışık almayan, serin ve steril bir ortamda muhafaza edilmeye devam eder. Yapış aşamasından çok paketleme aşamasında da muhafaza edilmesine önem veren Barak gıda, ürünler tüketiciyle buluşana kadar üstün bir kalite işleminden geçirmeye son derece özen göstermektedir. Biber salçası bu işlemlerden sonra tüketicinin sofrasında yerini bulabilecektir. 


Acı Biber Salçası 


Acı biber sevenler için Osmanlı geleneksel mutfağından, Türk mutfağına yolculuk etmiş olan biber salçası, acısından ve lezzetinden hiçbir şey kaybetmeden sofralarınızda yerini bulabilmektedir. İçinde bulunan tohumlardan arınarak, lezzetli bir kırmızı biber salçasına dönüşen acı salçalarımız, yemeklerinizde ve mezelerinde kullanabileceğiniz muazzam bir lezzet çeşididir. 
Acı biber yıllardır lezzetinde hiçbir şey kaybetmeden, sizlerle buluşturan Barak gıda, ürünlerimizin toplu alım ve satımlarda kullanılabilmesi için özel ambalajlara yerleştirerek, kullanımınıza sunmuştur. Gaziantep’in en lezzetli biberlerinden yapılan acı biber salçalarımızla siz de sitemiz üzerinden buluşabilirsiniz. 


Tatlı Biber Salçası 


Tatlı biber salçası, biberlerin tatlı olanlarının ayrılması, sap ve tohumlarından ayrılarak, güneşte organik bir şekilde kurutulması işleminden geçerek sofralarınızda yerini bulmaktadır. Kahvaltılık sos, yemeklik ve mezelik olarak kullanabileceğiniz tatlı biber salçalarımız, son derece kaliteli ve taze biberlerden elde edilen saçlarımız arasında yer almaktadır. Hem sizin hem de ailenizin severek tüketeceği salçalarımızın tadına doyamayacaksınız. 


Biber Salçası Toplu Alım 


Toplu alımlarda indirim uygulanan biber salçası ürünlerimiz, sitemiz üzerinden adresinizi vererek, adresinize teslim edilecek ürünlerimiz arasında yer almaktadır. Kilogramlık olarak paketlenen salçalarımız, kullanacağınız miktara göre 1 ile 50 kilogramlık seçeneklerle sizleri mutfağınızda kullanabilmeniz için bekliyor olacaktır. Lezzetli ve organik biber salçası seçenekleri için firmamızla iletişime geçerek, siparişlerinizi anında sitemiz üzerinden verebilirsiniz. 


Adresinize Gelen % 100 Organik Salça 


% 100 organik biber salçası, sipariş ettikten sonra hafta içi adresinize teslim edilecektir. Lezzetli salçalarımızdan memnun kalacağınız Barak gıda, sizlere uygun fiyata toptan ve bireysel alım imkanları sunmaktadır. Türkiye’nin bütün sofralarında yer almak için hem organik hem de geleneksel tarifleri kullandığımız salçalarımız, yemeklerinize ve sofranıza renk katacaktır. 

 

HEMEN SİPARİŞ VER.