Adana Salçası

Anasayfa / Adana Salçası

Adana Salçası

Yemeklerimize tat ve renk katan salça, bizim kültürümüze ait bir ürün. Yabancı ülkelere baktığımız zaman çok büyük bir bölümünde salçanın olmadığını görmekteyiz. Türkiye'de birçok şehirde, oradan toplanılmış olan ürünlerle salça imal edilmekte. Hem doğal olması hem de içinde hiçbir katkı maddesinin bulunması, en büyük avantajları. Bu özelliklere sahip olan Adana salçası, rahatsızlık vermeyen acı tadıyla sofralarımızın vazgeçilmezleri arasına çoktan girmiş durumda.


Adana Salçasının Nasıl Özellikleri Var?


Adana mutfağı denildiği zaman birçok kişinin aklına ilk olarak kente özgü olan kebap geliyor. Bu yemeğin yapılması sırasında farklı malzemeler kullanılıyor. Bunlardan birisi de Adana salçası. Türkiye'nin en verimli yerlerinden birisi olan Çukurova'nın sulak arazilerinde yetişen biberlerden üretiliyor.


Adana Salçasında Hangi Biberler Kullanılıyor?


Adana salçası üretim aşamasında tercih ettiğimiz biberlerin tümü Çukurova'dan toplanmıştır. Bunun için özel bir ekip görevlendiriyoruz. Her türlü biberin salça üretiminde kullanılması gibi bir durum söz konusu olmadığından, sadece kapya olarak bilinen biberler alınır. Adana ve çevresinin bu anlamda çok zengin olması, büyük bir avantajdır. Küçük, etsiz, soluk renkli olan biberler tercih edilmez. Bunun tam tersi koyu kırmızı, büyük, etli olarak tabir edilenlerle üretim gerçekleştirilir.


Adana Salçası Nasıl Üretilir?


Adana salçası üretimi oldukça zorlu bir sürece sahiptir. Özel kamyon ve traktörlerle getirilen biberlerin bir dizi işlemden geçmesi gerekmektedir. Ayıklama bunların ilkidir. Salça yapımında kullanılamayacak olanların ayıklanması sağlanır. Geriye kalan kırmızı ve etli biberler ise yıkanır. Yıkama çok özenli bir biçimde gerçekleştirilir. Çünkü üzerinde en ufak bir yabancı maddenin dahi kalmaması gerekmektedir.
Yıkamanın sonrasında biberler, özel makinelerden geçirilerek bölünür. Sırada ise tohumlarının çıkarılması gelmektedir. Ayrıca yeşil olan sap kısmının da ayrılması çok önemlidir. Artık biberlerin kaynatılması aşamasına geçilmelidir. Maksimum olarak 45 dakikalık bir kaynama süresi vardır. Bunun sağlanmasından sonra biberlerin yumuşaması söz konusu olacaktır. Ardından da büyük süzgeçlere biberler koyulur. Zarların soyulması unutulmaz. Biber olma yolunda son bir aşama daha vardır. Püre haline gelmiş olan biberler yeniden, belli bir sıcaklıkta kaynatılır. Tahtadan yapılmış olan kaşıkla karıştırılır. Ateşin sönmesinden sonra kavanozlara sıcak bir biçimde doldurulur.


Adana Salçası Ne Gibi Faydalara Sahiptir?


Adana salçası, baş ağrısına çok iyi gelir. Hem tek başına hem de yemek içinde tüketildiği zaman sonucu hemen görmek mümkündür. Rahatsız edici durumlardan birisi olarak bilinen ishalin, çok kısa süre içinde kesilmesi bu ürün ile kolaydır. Her türlü boğaz ve ilgili yerdeki ağrıyı giderir. En büyük etkisini ise midede gösterir. Sanılanın aksine biber salçasının mideye zararı değil tam tersi faydası vardır. Gastritin tedavi edilmesi bu ürün ile mümkündür. Ekşime ve yanmayı da alır.


Adana Salçası Nerelerde Kullanılır?


Adana salçası yemeklerin en çok tercih edilen yardımcı ürünlerinden birisi olarak dikkat çekiyor. Lahmacun, kebap, çiğköfte de kullanılır. Soslarını bu salçadan yapan birçok kişi vardır. Aynı zamanda kahvaltı öğünlerinde değişik bir lezzet sağlar.


Adana Salçası Hemen Bozulur mu?


Ev hanımlarının en çok merak ettiği soruların başında salçanın ömrü gelmektedir. Bu noktada bir zaman vermek çok doğru değil. Çünkü dikkatli bir biçimde muhafaza edildiği zaman bitene kadar kullanmanız mümkündür. Adana salçası, bölgede yetişmiş olan özel biberlerden üretildiği için kolay kolay bozulmaz. Genellikle korunabilmesi için buzdolaplarını tercih etmek lazım. Yemek yaparken kavanozu açtıktan sonra bunun ağzının açık bırakılmaması önemli. Buna dikkat edilmelidir. Ardından sıkıca kapatarak dolaba geri koyduğunuz vakit, bozulmasının da önüne geçmiş olacaksınız.